Podzim a sezónní potraviny

Podzime, vítej!

Každý z nás vnímá jistě podzim jinak, někdo se na něj těší, někdo ho nemá rád právě pro změnu počasí, časté deště, vítr a vůbec, bývá tak sychravo.  Já osobně ho mám moc rád, vždycky jsem se jako malý kluk těšil, jak začnou konečně růst hřiby. Jak děda vytáhne svůj hřibový klobouk a gumáky, taky ten největší koš, co může být a vezme mě sebou do lesa. To bylo dobrodružství, akorát nevím proč, vždycky našel více hřibů než já a to já jsem nahlížel opravdu pod každý strom! Dnes jsem to já, kdo bere hřibový klobouk na hlavu a vydávám se do lesa se svými dětmi.  Mám rád ty procházky barevnou přírodou, barvy spadaného listí a poslední stále ještě hřejivé slunce.

Podzim je období, kdy se sklízí to, co se zaselo. Pole, políčka i záhonky se chystají na zimu, aby se další rok dobře dařilo. Příroda mění barvy, počasí začíná být nestálé.

A co my lidé? My se také měníme, tak jako se míza ze stromů stahuje a stromy se připravují na zimní období, připravují se také naše těla. Začínáme se choulit, více oblíkat,  začíná období studených nohou a rukou, také rýmy a nachlazení. Pokud se mění tak moc příroda, neměli bychom taky něco změnit, co myslíte? Určitě ano, zkuste letos ten podzim pustit do svého těla, formou dobrého a vydatného jídla.

Jak už jsem psal v minulém článku „Sezónní potravina, jakou má logiku?“, jsou potraviny, které mají jak ochlazovací, tak zahřívací funkci. A s nástupem podzimu a sychravého počasí, bychom měli častěji zařazovat právě ty, které nás zahřejí zevnitř. Avšak není to jen o potravinách, ale také o jejich tepelné úpravě. Jedná se o to, abychom to teplo jakoby dostali i do té potraviny, takže budeme více vařit, dusit, restovat, péct, sem tam klidně i smažit.

Zařaďte více luštěnin, minimálně jednou týdně. Jsou důležitým zdrojem bílkovin, obsahují vlákninu a také málo tuků. Výjimkou je sója a arašídy. Luštěniny musíme namáčet, nejlépe přes noc, stanou se tak lépe stravitelnými a tolik nenadýmají. Vodu slijte a vařte je v nové čisté vodě bez pokličky. Zařazujte cizrnu, fazole, hrách, sóju a čočku, tu červenou nemusíte namáčet předem, její příprava je velmi rychlá, můžete ji použít do salátu nebo jako zavářku do polévky. Zkoušeli jste už pečený bůček se salátem z hnědé čočky?

Obiloviny, to je další pestrá škála možností jak zpestřit jídelníček. Zejména v období podzimu a zimy, je vhodné začínat den právě z obilných kaší, ať už je to klasická ovesná, jáhlová, pohanková nebo rýžová. Pokud si do ní přidáte sušené ovoce, třeba křížaly nebo švestky, či brusinky, bude to perfektní.

Avšak pozor na mléko a mléčné výrobky v zimě. Právě tyto naše tělo ochlazují a také zahleňují. Možná i to je jeden z důvodů, proč na podzim mívá většina dětí a nás tu “nudli u nosu”. Existují i jiné mléka jako například sojové, kokosové, mandlové, sojová smetana a další výrobky. Určitě je dobré, tyto výrobky z kravského mléka v chladných měsících občas zařadit.  Ale, například pokud se rozhodnete často snídat právě obilné kaše, vařte je raději z jiného než kravského mléka. Pokud jste milovníci sýra, nevzdávejte se ho, ale dopřejte si ho občas, stejně tak jogurty, mléko či tvaroh.

 

Nezapomeňte také na ječmen a třeba houbového kubu, ať už s čerstvými nebo sušenými hříbky. Je lepší ječmen namáčet přes noc, avšak tuto vodu neslívejte, vařte přímo v ní pro zachování prospěšných látek. Nejenže se díky obilovinám zahřejete zevnitř, ale měla by vás přejít i chuť na sladkosti, díky postupnému uvolňování sacharidů.

Na trhu najdeme obrovské množství rýže, tu konzumujte ve všech barvách a tvarech. Upravujte jako rizoto, vařte jako nákyp na sladko, nebo klasicky jako přílohu.

A co zelenina? Jistě si vybavíte čerstvá rajčátka, okurky, paprika to vše na zeleném salátu, nějaká dobrá zálivka a třeba feta sýr, hmm úžasné osvěžující jídlo. To je přesně to, čemu bychom se měli vyhnout v zimním období. My potřebujeme zahřát, a právě proto zařadíme tu zeleninu, co zahřívá. Je to v podstatě ta zelenina, co se na podzim sklízí. Je to veškerá kulatá zelenina včetně kořenové – celer, tuřín, mrkev, petržel, řepa, kedluben, také dýně, zelí, cibule, kapusta a další. Výborná je také ředkev – ta podporuje trávení a rozpouští tuky, nezapomeneme na křen a česnek.

Například cibule je výborná v jakékoliv úpravě, rozpouští hleny, už naše babičky používaly cibulový sirup na nachlazení. Konzumujte zeleninu tepelně upravenou nebo kvašenou. Tu čerstvou si přidávejte v malém množství.

Jistě je vám asi jasné, že citrusové plody, taky osvěžující freshe, teď zřejmě není dobré zařazovat. Zařaďte více tuzemských jablíček, taky hrušek, švestek či hroznové víno. Dejte si kompoty, co jste zavařovali v létě, anebo si udělejte nějaký příjemný dezert, třeba jablíčka v županu, nebo vařenou hrušku na víně se skořicovou omáčkou.

O koření jsem psal v minulém článku „Sezónní potravina, jakou má logiku?“, víme tedy, že mezi zahřívací patří zázvor, skořice, badyán, také tymián, rozmarýn, libeček, kari, chilli a další.

Co se týká pitného režimu, není třeba se přepíjet, ale spíše poslouchat své tělo a pít průběžně, ne, že zapomenete a vypijete najednou půl litru. A nepít studené nápoje, ale snažit se pít nápoje s minimálně pokojovou teplotou až vlažné či horké. Pokud se napijete studeného, vaše tělo musí vynaložit velký kus energie, aby nápoj ohřálo na teplotu těla. Ale to je všeobecně známo, že ani v létě není vhodné pít ledové či studené. Pijte horkou vodu, pokud vám samotná nechutná, ochuťte zázvorem či troškou citrónu,  nebo čaje, na podzim spíše bylinkové. Vydejte se na procházku a natrhejte si třeba mátu, šípky, meduňku nebo mateřídoušku.

A abyste se pořád cítili dobře i po psychické stránce, nejen na podzim, vydejte se na procházku. Vezměte děti nebo psa a běžte se projít ven, zaběhat si nebo zacvičit.  A hlavně nezapomeňte, věnovat se sami sobě. Zastavte se a buďte sami pro sebe. Pochvalte se, jak jste skvělí a mějte se rádi.

Udělejte si prima podzim sami v sobě, pro svou rodinu i přátele a také ve vaší kuchyni!

Žijte a vařte s láskou.

Tomáš

 

 

Komentáře
  • Ebook ke stažení zdarma
    Tepelná úprava masa ebook
  • Chcete se učit vařit a být lepším kuchařem? Stáhněte si ebook Tepelná úprava masa, sledujte video lekce vaření a pronikněte do tajů vaření!

  • Nejnovější příspěvky